SakkCentrum

7 hiba, amit kezdő sakkozók általában elkövetnek

Amatőr és kezdő szinten sokan hasonló hibákat követnek el, és legtöbben nem is tudják, hogy miért veszítették el a játszmát. Ezek a játékosok általában ugyanazokat a hibákat követik el újra és újra. Melyek ezek a hibák? Cikkünkből kiderül.

#7 A fejlődés elhanyagolása, és gyors akció a vezérrel.

Kezdő szinten gyakran elkövetik ezt a megnyitási hibát. Miért olyan rossz dolog ez?
Először is, mert általában az ellenfél egy aktív lépéssel tudja megtámadni a vezért, aminek így visszakoznia kell, és egy értékes tempót veszít ezzel. Másodszor is, a játszma elején általában még nem lehet tudni, hogy hova fog kerülni a vezér, ezért érdemes ezzel várni, és csak később lépni vele, a megfelelő helyre.
Természetesen vannak kivételek ez alól, például amikor anyagi előnyt lehet szerezni ezzel. 
Mindig emlékezzünk arra, hogy a megnyitás a figuráink fejlesztéséről szól, és nem az ellenfél gyalogjainak levadászásáról, a fejlődés beáldozásával. A túlzott kapzsiság a megnyitásban a játszma elvesztésébe kerülhet.
További megnyitási tippek találhatóak az Általános megnyitási szabályok cikkünkben.

#6 A kötések figyelmen kívül hagyása

Ez is nagyon gyakori a kezdő sakkozók körében. Mindig jó gyakorlat a kötések megszüntetése, akkor is, ha nem látszódik azonnali fenyegetés belőle. Hányszor vesztett már el valaki lekötött tisztet néhány lépéssel azután, hogy figyelmen kívül hagyott egy kötést? Rengeteg huszár, futó és bástya veszett már el így.

#5 Gyenge gyalogok létrehozása

Valószínűleg a második leggyakoribb hiba a szükségtelen vezérlépések után. Vagy annyira előre tolja a játékos a gyalogot az ellenfél állásába, hogy már nem lehet megvédeni, vagy az ellentéte, visszamaradt gyalogokat hoz létre, és aztán védeni kell ezeket folyamatosan a középjátékban és a végjáték során. Mindig gondoljunk meg kétszer is egy gyaloglépést, mert visszalépni már nem lehet velük.

#4 A gyalogok figyelmen kívül hagyása

Sok kezdő sakkjátékos egyszerűen figyelmen kívül hagyja a gyalogokat, például mert azt gondolja, hogy úgyis a legkisebb értékű figura, és ezért nem fontos megvédeni őket. Azután, ha a végjátékban már csak gyalogok maradnak, akkor visszaüt ez a gondolkodásmód, és reménytelen lesz játszani az állást. A játszma már a középjátékban elveszett, a gyalogok elvesztésekor.

#3 Szükségtelen lépések a figurákkal

Ez egy gyakori és sokszor előforduló hiba. Emlékezzünk rá, hogy minden lépésünknek célja kell, hogy legyen, és okkal kell, hogy megtegyük. Ha nem tudjuk mi a célja, ne lépjük meg. Ilyen egyszerű, és keressünk másik lépést.

#2 A király védelmének elmulasztása

A király biztonságba helyezése fontos dolog a játszma során, ennek elmulasztása nagyon veszélyes tud lenni. Rengeteg játszma veszett el mert a védtelen király gyorsan mattot kapott. Amit a legtöbb kezdő játékos elfelejt: a matt nyeri meg a játszmát, nem az a plusz gyalog, amit korábban lenyertünk 3 vezér lépéssel. Emlékezzünk erre, és mi leszünk aki mattot ad, nem az aki kapja.

#1 A koncentráció hiánya

Hisszük vagy sem, a koncentráció hiánya miatt sokkal több játszmát veszítünk el, mint az előző pontok miatt összesen. A kezdő játékosoknak egyszerűen nincs elég tapasztalata és önbizalma végig koncentrálni a teljes sakkjátszmát. Néha elveszítenek egy gyalogot. Később egy tisztet. Végül, gyorsan elveszítik a játszmát. A tanulság egyszerű: mindig figyeljük a bábuinkat, és a játszma is jobban fog alakulni. Ha nem veszítünk el egy figurát sem, akkor egy sokkal erősebb ellenfél ellen is tudjuk tartani a döntetlent.


Tetszett? Ajánld ismerőseidnek is, hogy ők is megnézhessék!

< Vissza



Hozzászólások

Még nem érkezett hozzászólás.

[Oldal frissítése]

Új hozzászólás hozzáadása

A hozzászóláshoz kérjük jelentkezzen be.